İngiltere Sınırları Açıldı

İngiltere’den beklene bahar geldi ve artık İngiltere sınırları açıldı. Artık Türk vatandaşlarıda otelde zorunlu karantinaya girmeden İngiltere’ye gidebilecekler. Öğrenci ve velilerimizden bu konuda genel bir çok soruyu sizin için Oxford International okulları derledi.

Türkiye`de yaptırdığım çift doz Prizer/Biontech aşısı İngiltere`de geçerli midir?

Maalesef Hayır! İngiltere henüz Türkiye`de yapılan aşıları ve aşı pasaportunu kabul etmemektedir. Bu nedenle öğrenciler ve velilerin 10 günlük kendi seçtiği Otel/ Aile Yanı / Okul Yurt karantinasına girmek zorundalar. Oxford International okullarına gidecek öğrencilerden bu konaklama için ek ücret talep etmez. Okullarımız İngiltere Sağlık Bakanlığı ile Türkiye’de olunan Prizer/Biontech aşılarının İngiltere’de de geçerli olması için görüşmektedir.

İngiltere hangi ülkelerin aşılarını kabul ediyor?

AB Ülkeleri, Avustralya, Kanada, Israil, Japonya, Yeni Zelanda, Katar’da yapılan Oxford/AstraZeneca, Pfizer BioNTech ve Moderna aşılarını kabul ediyor.

Türkiye`de hiç aşı olmamış, tek doz aşı olmuş veya her iki dozunuda Türkiye`de olmuş kişiler için İngiltere’te girişte neler gereklidir?

Uçuştan 48 saat önce yapılmış “Pcr veya Antijen testi” + 2. ve 8.gün test kiti, + Passenger Locator Form ve 10 günlük zorunlu kendi seçtiğiniz otel Otel / Aile Yanı / Okul Yurdu karantinası. Daha önce doldurduğunuz locator formlarının şekli ve doldurma kısımları değişmiştir. 2. ve 8. gün testi aldıktan sonra mailinize bir barkod numarası gelmektedir. Bu barkod numarasını forma yazmadığınız zaman form oluşmamaktadır. Ülke aşı kuralları gereği kesinlikte formda aşı kabul edilmeyen ülkeyiz seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir. Çünkü bu kısımlar doldurduktan sonra formun giriş kısmının şekli değişmektedir.

Türkiye`den İngiltere`ye “Turist Vizesiyle" ziyaretçi girişleri açıldı mı?

Evet, Turist vizesi ile İngiltere`ye 22 Eylül 2021'den itibaren giriş yapabilirsiniz.

Pasaportum İngiltere Başkonsolosluğuna, ne yapmalıyım?

Mayıs ayından bugüne kadar pasaportları elinde tutan İngiltere konsolosluğunun bu hafta içinde tüm vizeleri teslim etmesi bekleniyor.

Türkiye şu an hangi listede?

Türkiye, 4 Ekim 2021 tarihine kadar Amber listede kalacak, ardından yeni uygulama yürürlüğe girecek ve sadece Yeşil liste / Kırmızı liste - (Go / Don't Go) olarak ikiye ayrılacak. Ve Türkiye yeşil listede (Go) kalmaya devam edecek. Ancak aşı kurallarının değişmemesi durumunda yine 10 günlük Aile Yanı / Yurt Konaklaması devam edecek.

Formlardan çıktısını almalı mıyım ? Formlardan birini unutursam sorun yaşar mıyım?

Hayır. Hiç bir şekilde formları bastırmanıza gerek yok. Tüm formları telefonunuzdan ispat edebilirsiniz. Herhangi bir belge bastırmak zorunda değilsiniz.

Türkiye`den çıkarken PCR test süresi değişti mi?

Evet! Daha önce 72 saat öncesinden isteniyordu ve bir çok uçuş firmasının maalesef bunu internet sayfalarında değiştirmediğini görüyoruz. Pcr testinizi 48 saat içinde yaptırmanız gerekmektedir.

İngiltere uçuşlarının durumları nedir?

Pegasus, Türk Hava Yolları ve İngiliz havayollarının direk seferleri karşılıklı olarak başlamıştır. Istanbul’dan karşılıklı olarak 10 sefer yapılmaktadır. Uçuş fiyatlarının birkaç güne düzene gireceğini ön görüyoruz.

Yukarıda belirttiğimiz formların, testlerin ve paketlerin alınmaması durumunda uçuşa izin verilmemektedir.