Avustralya'da Master

Avustralya'da Master

Avustralya’nın dünyanın en yaşanılabilir ülkesi seçilmesinden yüksek yaşam standartları ve muhteşem doğası kadar dünya çapında ünlü üniversiteleri sunduğu yüksek kaliteli master imkanları da etkili olmaktadır. Avustralya, çok kültürlü yapısı ile dünyanın farklı ülkelerinden binlerce insanın uyum içinde yaşadığı, güvenli ve modern bir ülkedir. Dünyanın en kaliteli üniversiteleri listesinde ilk sıralarda yer alan Avustralya üniversiteleri akademik kariyer ve profesyonel iş yaşamında başarı elde etmek isteyenler yabancı öğrencileri için farklı master programları sunmaktadır.

Ana dilinin İngilizce olması, dünya standartlarının üzerinde olan kaliteli üniversitelerinde alınan diplomaların uluslararası düzeyde kabul edilmesi, öğrenciyken ve mezuniyetten sonra yabancı öğrencilere ülkede kalıp çalışma izni verilmesi eğitim alanında Avustralya’yı popüler bir ülke haline getiren unsurlardandır.

Avustralya’daki tüm devlet üniversitelerin YÖK denkliği bulunmaktadır. Avustralya’da derslere yüksek oranda (% 80) devam zorunluluğu vardır. Avustralya’da master eğitimi alan öğrenciler üniversitelerin laboratuvarlarından, kütüphanelerinden ücretsiz faydalanabilmektedir. Avustralya yüksek standartlarda yaşam kalitesi, çalışma şartları ve güvenilirlik anlamında yurt dışı eğitim alanında seçilecek en ideal ülkelerden biridir. Avustralya’da master eğitimi diploması olan öğrencilerin uluslararası şirketlerde çalışma imkanları da artmaktadır. Avustralya modern eğitim sistemi ile her yıl daha fazla öğrenci ağırlamaktadır.

Üniversitelerinin çoğunun devlet üniversitesi olması nedeniyle Avustralya’nın Amerika ve İngiltere’ye kıyasla daha ekonomik seçenekler sunduğu söylenebilir. Avustralya’da master eğitim ücretleri üniversiteden üniversiteye ve bölümden bölüme göre farklılıklar göstermektedir. Avustralya’da master programlarında eğitim süresi 1-1,5 veya 2 yıl olabilmektedir.

Avustralya’da Master programlarına başvuru şartları

Avustralya’da üniversitelerinde master yapmak isteyen öğrencilerin 4 yıllık bir lisans programından iyi bir ortalama ile mezun olmaları, İngilizce bilmeleri veya İngilizce hazırlık eğitimi almaları gerekmektedir. Avustralya’da master eğitimi veren üniversiteler adayları İngilizce yeterlilik, akademik başarı, istenilen sınavların skorları (GMAT, GRE gibi) ve iş veya eğitim alınan kurumdaki akademisyenlerden alınmış olan referanslara göre değerlendirmektedirler.

Avustralya’da Master programlarına başvurlar için gerekli belgeler

  • 1. Eksiksiz doldurulmuş bir başvuru formu,
  • 2. Lisans not çizelgeniz (İngilizce olmalıdır.)
  • 3. Pasaportunuzun resimli sayfasının fotokopisi,
  • 4. Varsa İngilizce yeterlilik belgeniz,
  • 5. Mezunlar için diplomanızın İngilizce tercümesi,
  • 6. Bazı bölümler için GMAT veya GRE skorları,
  • 7. İki akademik referans,
  • 8. Varsa staj referanslarınız,
  • 9. Özgeçmişiniz,
  • 10.Motivasyon mektubu,

Avustralya’da Master programlarının İngilizce giriş şartları ve İngilizce hazırlık eğitimi

Avustralya’da master eğitimi veren üniversiteler adaylardan istediği IELTS skoru genelde akademik IELTS skorundan ortalama 6,5’tur. Hukuk, muhasebe, psikoloji gibi bölümler 7.0 skorunu da talep edebilmektedir. Avustralya’da master eğitimi almak isteyen ama henüz İngilizce bilmeyen adaylar üniversite ve üniversitelerin anlaşmalı olduğu özel dil kurslarında bir yıla kadar İngilizce hazırlık eğitimi alabilirler. İngilizce hazırlık eğitimini üniversitenin sınavsız geçiş anlaşması olan bir dil kurumunda öğrenen öğrenciler IELTS sınavına girmeden master programlarına başlayabilirler.

Avustralya’da Master programlarının başvuru tarihi ve dönemleri

Master eğitimi veren üniversitelerin başvuru koşulları ve tarihleri değişiklik göstermektedir. Bir çok devlet üniversitesi akademik yıl eğitimlerine Şubat ayında başlamaktadırlar. İkinci dönem ise Temmuz’da başlamaktadır. Bazı üniversiteler ise Şubat, Temmuz dönemlerine ek olarak Kasım ayında da yaz dönemi eğitime devam etmektedir. Avustralya’da master başvurularının dönem başlangıcından üç ay önce yapılması vize işlemleri için yeterli zaman kalması için önemlidir.

Avustralya’da master yaparken ve mezuniyetten sonra çalışmak

Avustralya iklimi, coğrafyası, yaşam standartları ve en önemlisi de öğrencilere sağladığı çalışma izniyle özellikle yüksek lisans eğitimi almak için ideal bir ülkedir. Avustralya’nın ticari, ekonomik ve endüstriyel anlamda gelişmiş bir ülke olması eğitim sonrası da Avustralya’da bir süre daha kalıp çalışmak isteyen öğrencileri için çeşitli avantajlar sunmaktadır.

Avustralya hem yaşam şartları hem de çeşitlilik gösteren kültürel yapısıyla zengin bir ülkedir. Avustralya’nın eğitim alanında popüler tercihler arasında yer almasında kuşkusuz kaliteli eğitiminin yanında verilen çalışma iznidir. Avustralya’da tüm öğrencilere eğitim süresince haftada 20 saat, tatillerde haftada 40 saat çalışma hakkı verilmektedir. Ayrıca Avustralya hükümeti akademik eğitim programlarından mezun olan öğrencilere 1 yıl çalışma hakkı da tanımaktadır.

Avustralya’da Master programlarının ücretleri

Avustralya’da master eğitim almak isteyen adayların eğitim için ayırabilecekleri bütçeyi belirlemeleri gerekmektedir. Eğitim ücretleri devlet üniversitelerinde yıllık 20000 AUD’den, özel üniversitelerde ise 15000 AUD’den başlamaktadır. Master programlarının büyük çoğunluğu 2 yıl sürmektedir. Az sayıda da olsa 1 veya 1,5 yıl süren master programları da bulunmaktadır.

Avustralya’da master eğitimi süresince öğrencilerin yıllık 18610 AUD yaşam masraflarını da karşılamaları gerekmektedir. Bu rakam Avustralya hükümeti tarafından hesaplanmış yabancı öğrencilerin bir yıllık konaklama, ülke içi ulaşım, beslenme ve kişisel harcamaların minimum tutarıdır.

Avustralya’da MBA

İşletme master programı olan MBA, yurtdışında en çok tercih edilen lisansüstü programdır. Yurtdışında İngilizce MBA eğitimi alan mezunların sayısı her geçen yıl artmaktadır. Avustralya’da birçok MBA programı adaylardan iş deneyimine sahip olmasını beklemektedir. Az sayıda üniversite yeni mezunlar için MBA programı bulunmaktadır. Avustralya’da dünya genelinde akademik sıralama da üstlerde yer alan üniversiteler MBA başvuruları için 3 yıl iş tecrübesi ve GMAT sınav sonucu istemektedir. Yüksek bir GMAT skoru özellikle düşük not ortalamasına sahip öğrencilerin kabul şansını arttırmaktadır.

Avustralya’da Master programlarında konaklama

Avustralya’da master eğitimi alan öğrenciler genelde üniversite öğrenci yurtlarında veya stüdyo dairelerde konaklamayı tercih etmektedirler. Avustralya’da üniversitelerde kısıtlı sayılarda yurt konaklaması bulunmaktadır. Bir çok üniversite öğrencilerini Unilodge adı verilen özel yurtlara göndermektedir.

Avustralya’da üniversitelerin kampüslerinde yer alan öğrenci yurtlarında tek veya paylaşımlı odalar bulunmaktadır. Üniversitelerin öğrenci yurtlarında banyo ve tuvaletler ortak kullanılmaktadır. Tam donanımlı mutfakların bulunduğu öğrenci yurtlarında öğrenciler yemeklerini kendi aldıkları malzemelerle hazırlamaktadır. Öğrencilerin ders çalışmasına uygun donanımlara sahip odalar düzenli olarak temizlenmektedir.

Avustralya’da şehir merkezinde bir üniversitede master yapacak öğrenciler genelde oda veya studyo daire kiralamayı tercih eder. Özel yurtlara göre daha ekonomik olan oda kiralama seçeneğinde öğrenciler bir apartman dairesini diğer öğrencileri ile paylaşırlar. Avustralya’da master eğitimi alan öğrenciler bütçeleri izin verdiği sürece genelde özgür ve konforlu bir konaklama imkanı sunan stüdyo daireleri tercih etmektedirler. Tek kişilik odalarda mutfak banyo ve tuvaletinin bulunduğu stüdyo dairelerde konfor ve kaliteye göre ücrette de önemli değişiklikler bulunmaktadır. Tam donanımlı mutfak bölümünün bulunduğu stüdyo dairelerde öğrenciler kendi yemeklerini hazırlamaktadırlar. Temizliğin daireyi kiralayanlar tarafından yapıldığı bu konaklama özgür yaşamayı seven ve özellikle araştırmalı master yapacak öğrenciler için ideal bir konaklamadır. Stüdyo daireler genelde üniversitelere kolay ulaşım mesafesinde ya da birkaç dakikalık yürüyüş uzaklığındadır.

Avustralya’da öğrenciler konaklayacakları yerleri eğitime başlamadan önce ayarlamaları ani çıkacak sorunlara zamanında müdahale edebilmeleri açısından büyük önem taşımaktadır.

Avustralya Vizesi

Vize başvuruları Ankara’daki Avustralya Büyükelçiliğine yapılmaktadır. Başvuru ön değerlendirme ve sağlık muayenesinden oluşmaktadır. Avustralya öğrenci vizeleri ortalama üç haftada verilmektedir. Vize işlemlerinde gecikme olmaması için eksiksiz evrak ile başvurulması çok önemlidir. Vize başvurusunda talep edilen belgeler hakkında detaylı bilgiyi vize sayfamızda bulabilirsiniz. Öğrencilerimizin vize başvuruları GKR Yurtdışı Eğitim Danışmanlık uzmanlarından alabilirsiniz.

Avustralya’ya ulaşım

Güney yarım kürede bulunan Avustralya ile Türkiye arasında 6 - 8 saatlik zaman farkı bulunmaktadır. Perth Türkiye’den 6 saat ilerdeyken, Brisbane 8 saat ileridedir. Avustralya’da tüm eyaletler yaz-kış saati uygulamasına uymadıkları için Avustralya’nın çeşitli şehirleri ile bu fark zaman zaman değişebilmektedir.

Avustralya kıtası içerisinde bir uçtan öteki uca uçuş süresi ortalama 5 saattir. Avustralya uçakla Türkiye’ye ortalama 21 saat mesafededir. Avustralya’da gidilecek şehre ve aktarma sürelerine göre bu süre değişebilir. Türkiye’den Avustralya’ya Ortadoğu ve Asya üzerinden bağlantılı uçuşlarla seyahat edilmektedir.

Avustralya’da master eğitim alacak öğrencilerin biletlerini vizeleri çıktıktan sonra almalarını önermekteyiz. Bazı havayolları bagaj hakkı sınırlaması getirmektedir. Biletinizi alırken bagaj hakkınızı sormanız ekstra ücret ödeme sürpriziyle karşılaşmamanız açısından önem taşımaktadır.

Avustralya’da master hakkında tüm sorularınız için GKR Yurtıdışı Eğitim Danışmanlık uzmanlarından bilgi alabilirsiniz.

Avustralya'da Master Programları Veren Okullarımız

Charles Sturt University

Charles Sturt University, başta Melbourne ve Sydney’de ve ülkenin diğer pek çok bölgesinde çeşitli kampüsleri bulunan Avustralya’nın önde gelen üniversitelerinden biridir. Üniversite, Avustralya dâhil dünya çapında 60’tan fazla ülkeden öğrenciye eğitim sunmaktadır. Charles Sturt University’in öğrencilerine sunduğu olanaklar arasında bilimsel ve bilgisayar laboratuvarları, kütüphaneler, internet erişimi, televizyon stüdyoları, yayın stüdyoları, amfiler, kafeteryalar ve daha pek çok seçenek bulunmaktadır.

James Cook University

Avustralya Queensland eyaletinin ikinci en eski üniversitesi olan James Cook University, Academic Ranking of World Universities’in dünyanın en iyi üniversiteleri arasında % 4 içinde gösterdiği üniversitelerden biridir.

Melbourne Institute of Technology

Melbourne Institute of Technology, 1996 yilinda kurulmus, Melbourne ve Sydney’de kampüsleri bulunan özel bir enstitüdür. Melbourne kampüsü, sehrin merkezinde, Melbourne Central Station’in karsisinda tarihi The Argus binasinda yer almaktadir. Sydney kampüsü ise kentin en büyük alisveris, yiyecek ve eglence yerlerinin de bulundugu is bölgesinde yer almaktadir. Kampüslerde ögrencilere sunulan olanaklar arasinda bilgisayar laboratuvarlari, internet erisimi, kütüphane, ögrenci salonu ve danismanlik hizmeti bulunmaktadir.

Southern Cross University

Southern Cross University, Gold Coast, Lismore, Coffs Harbour ve Sydney’de bulunan kampüsleri ile modern bir Avustralya üniversitesidir. Üniversite, dünyanın her yerinden gelen öğrencilere lisans ve lisansüstü programlar sunmaktadır. Üniversitenin bölümleri geniş bir disiplinlerden oluşmaktadır. Southern Cross University mezunlarının birçok iş ve staj imkânı bulunmaktadır.

Swinburne University of Technology

Swinburne University of Technology, 100 yıldan fazla süredir, lisans, yüksek lisans, doktora, sertifika ve diploma programları sunmaktadır. Üniversite, bilim, teknoloji, yenilikçilik ile öğretim ve araştırma alanlarında dünya üniversitelerinin ilk %3’ü arasında yer almaktadır. Swinburne University of Technology’nin Melbourne’de 4 ayrı merkezde bulunan kampüslerine ek olarak Malezya’da Sarawak’ta da bir kampüsü bulunmaktadır