Amerika'da Master

Amerika’da Master

Yurtdışında master denilince Amerika akla ilk gelen ülkeler arasındadır. Kuşkusuz ki çok kültürlü yapısı ve ticari bir dünya devi olması, çok sayıda dünya genelinde sırlamada yüksek üniversiteye ev sahipliği yapıyor olması master eğitimi için Amerika’nın popüler ülkeler arasına girmesinin sebeplerindendir.

Amerika’da master yapmak isteyen öğrencilerin öncelikle hedeflerini tam olarak belirlemeleri gerekmektedir. Hangi bölümde master yapacağına karar vermek, Amerika’daki çok sayıdaki üniversite arasından sağlıklı bir eleme yapabilmek için gerekenler arasında en öncelikli öneme sahiptir.

Amerika’da hangi bölümde master yapacağı konusunda karar kılan öğrencilerin sonraki aşamada maliyetleri gözden geçirerek eğitim için toplamda ne kadar bir bütçe ayırabileceklerini belirlemeleri gerekmektedir. Amerika’da master programlarına başvurmadan önce adayların en az bir yıl önce planlarını belirlemeleri, Amerika’daki üniversitelerin başvuru koşulları ve ücretleri konusunda araştırma yapmış olmaları gerekmektedir.

Akademik başarı ortalaması yüksek ve iyi derecede İngilizce bilgisi olan öğrencilerin Amerika’da burslu yüksek lisans programlarına kabul edilebilme şansı oldukça yüksektir. Yükseköğrenimin ücretli olduğu Amerika’da üniversiteler, öğrencilerden kayıt, sağlık hizmetleri, öğrenci faaliyetleri vb. hizmetlere karşılık ücretler de almaktadırlar. Kişisel harcamalar ve okul masraflarının yıllık toplam masrafları okuldan okula bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir.

Amerika’da master yapmak isteyen adayların sağlaması gereken koşullar üniversite ve bölümlere göre değişiklik gösterse de genel şartlar şöyle sıralanabilir:

İngilizce yeterlilik: Amerika’da bir yükseköğrenim kurumunda master yapmak isteyen adayların İngilizceleri dersleri anlayabilecek seviyede olması gerekmektedir. İngilizce yeterliliği sağlayamayan adayların Amerika’da master öncesi dil eğitimi de alabilmektedir. Amerika’da master yapmak isteyen öğrencilerin İngilizce yeterlilik seviyeleri TOEFL veya IELTS sınavlarından biriyle ölçülmektedir. Öğrenciler bu sınavlara Türkiye’nin çeşitli merkezlerinde girebilmektedir.

Akademik Başarı: Amerika’da master yapmak isteyen adayların eğitim aldıkları üniversitedeki akademik not ortalamasının genel ortalamanın altında olmaması gerekmektedir. Amerika’da master yapmak isteyen adaylardan istenen ortalama genelde 3.00 ve üzeridir. Öğrencilerin akademik başarısı transkriptteki not ortalamasına veya diploma derecesine göre değerlendirilmektedir. Bunun yanında GRE ve GMAT sınav sonuçları düşük not ortalamasını yükselmek için faydalı olmaktadır.

Referans mektubu: Amerika’da master yapmak isteyen adaylardan eğitim aldıkları üniversitedeki akademisyenlerden veya işverenlerinden referans mektubu almaları gerekmektedir. Referans mektuplarında adayın akademik başarısı, okuldaki durumu, kişisel çabası vb. özellikleri belirtilmektedir. İşveren tarafından yazılan referans mektuplarında ise adayların işteki konumu, çalışma durumu, başarıları vb. özellikler belirtilmelidir. Doğru yazılmış bir referans mektubu üniversitelere kabul aşamasında önemli bir rol oynamaktadır. Amerika’da üniversiteler master programlarına başvuru yapmak isteyen adaylardan genellikle 2 veya 3 referans mektubu istemektedir.

Amerika’da master programlarına başvuran öğrencilerin sundukları belge ve yeterlilikler üniversiteler tarafından incelenerek öğrencinin kabul edilip edilmeyeceğine karar verilmektedir. Sonuç aşamasında üniversiteler istedikleri kriterleri sağlayan ve program için uygun buldukları öğrencilere kabul mektubu göndermektedirler. Öğrenciler gönderilen kabul belgesi be gerekli diğer belgeleriyle öğrenci vizesi için başvurusunu yapmaktadırlar.

Amerika’da Master - Konaklama

Amerika’da master programlarına kabul edilen öğrencilerin bir sonraki aşamada dikkat etmeleri gereken önemli bir aşama ise konaklama konusudur. Amerika’da master eğitimi alan öğrenciler genelde öğrenci yurdu veya stüdyo daire konaklamasını tercih etmektedirler.

Amerika’da üniversite yurtları öğrenci kapasitesine oranla yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle Amerika’da çok sayıda özel yurt seçeneği bulunmaktadır. Öğrenci yurtlarında odalar tek kişilik olabileceği gibi paylaşımlı odalar da bulunabilmektedir. Banyo ve tuvaletlerin ortak kullanıldığı yurtlarda öğrencilerin rahat zaman geçireceği geniş öğrenci salonları bulunmaktadır.

Stüdyo daire kiralaması Amerika’da master eğitimi alan öğrencilerin popüler tercihlerindendir. Stüdyo daire konaklaması bilindiği gibi bir odada, mutfak, banyo ve tuvaletin yer aldığı tek kişilik dairelerdir. Stüdyo daire konaklamasında tam donanımlı mutfaklarda öğrenciler kendi aldıkları malzemelerle yemeklerini hazırlamaktadırlar.

Amerika’da Master - Vize

Amerika’da master eğitimi alacak öğrenciler vize başvurularını İstanbul ve Ankara Amerikan konsolosluklarına yapmaktadırlar. Amerika vize başvuruları randevu alınarak şahsen yapılmaktadır.

Amerika’da master eğitimi alacak öğrenciler vize başvuru formları elektronik olarak doldurulmaktadır. Vize başvuru formu doldurulduktan sonra yazıcıdan çıktı alınması gerekmektedir. Amerika vize mülakatları İngilizce veya Türkçe yapılabilmektedir.

Ulaşım

Amerika Türkiye uçuş mesafesi 11 saat ile 16 saat arasında değişmektedir. New York, Chicago ve Los Angeles ‘a ülkemizden direkt uçuşlarla ulaşabilecekleri gibi Avrupa aktarmalı bir çok havayolu ile de ulaşabilirler.

Amerika'da Master Programları Veren Okullarımız

European School of Economics, Amerika

European School of Economic benzersiz lisans, master, MBA programlarıyla Londra, New York, Roma, Milan, Floransa ve Madrid ve kendi merkezlerinde sertifika programları sunan, uluslar arası yüksek eğitim kurumudur.

Johnson & Wales University

Johnson and Wales University, 1914 yilinda kurulmus olup, 90’dan fazla farkli ülkeden yaklasik 16,000 ögrenciye egitim sunan özel bir üniversitedir. Üniversite, lisans ve yüksek lisans programlarinin yaninda ögrencilere hizlandirilmis programlar ve online egitim imkani sunmaktadir.

UMASS Boston

UMASS Boston

Webster University

Dünya genelinde birçok kampüsü bulunan Webster University Amerikan sistemi ile eğitim veren yapısı ile Avrupa’da ve Amerika’da yabancı öğrencileri en çok tercih ettiği özel üniversitelerdendir.