İrlanda'da Master

İrlanda'da Master

Avrupa Birliği üyesi olan İrlanda, Avrupa’nın batısında yer almaktadır. İrlanda İngilizce konuşulan bir ülkedir. İngiltere’nin batısında yer alan İrlanda dünyanın dört bir yanından gelen turistler ve öğrenciler için Avrupa’nın en popüler ülkelerinden biridir. İrlanda’nın para birimi Euro’dur. Resmi dili İngilizce ve İrlandaca (Gaelic)’dır. İngilizce ülke genelinde konuşulmaktadır, İrlandaca ise daha çok kırsal kesimlerde konuşulmaktadır.

Uluslararası öğrencilerin eğitim almak için tercih ettiği ilk şehir İrlanda’nın başkenti Dublin’dir. Eşsiz manzaraları, huzurlu, samimi insanları ile İrlanda, eğlenceyi ve aktif öğrenci yaşamını bir arada bulundurmaktadır. Dünyadaki en güvenli ve en yardımsever ülkelerden biri olan İrlanda, Global Barış Endeksi tarafından dünyanın 13. huzurlu ülke olarak sıralanmıştır. İrlanda’da yıl boyunca 161 ülkeden 35.000 öğrenci eğitim almayı tercih etmektedir. Hareketli, enerjik, canlı, farklı kültürleri bir arada tutan huzurlu ve güvenli toplumsal yapısıyla ülkenin siyasi ve ticaret merkezi haline gelmiştir. Dublin Google, Microsoft, IBM, Twitter, Apple, Ebay, Yahoo gibi dünyanın en büyük yazılım şirketlerine ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın önde gelen kuruluşlarının İrlanda’da yoğunlaşması alanında uzman kişileri bir araya getirerek Avrupa’nın ticaret merkezi olmuştur.

İrlanda halkı samimi ve misafirperverlikleri ile ön plandadır. İrlanda’ya gelen uluslararası öğrenciler İrlanda yaşamına kolaylıkla uyum sağlamaktadır. Dünya çapında yeni kurulan şirketler merkez olarak Dublin’i seçmektedir. Dünyanın önde gelen finansal servis firmalarının %50’sinden fazlası, İrlanda’da bulunmaktadır. Girişimciliğin merkezi olan İrlanda, yaşamak ve çalışmak için uluslararası öğrenciler tarafından tercih edilen ülkelerdendir. İrlanda Avrupa’daki diğer ülkelerden daha fazla girişim fonuna sahiptir. Avrupa’daki en genç iş gücüne sahip olan İrlanda dünyanın en çok istihdam edilebilir mezunlarına sahiptir. İrlanda’da yabancı öğrenciler master programı süresince part time çalışma imkanı sunmaktadır.

İrlanda’da Master Başvuru Şartları

İrlanda’da master programına katılmak için lisans mezunu olmak ve İngilizce yeterlilik şartını sağlamanızdır. Lisans ortalamanızın en az 2,5 üstü olması gerekmektedir. Master başvurunuzu yaparken kabul edilen İngilizce yeterlilik bilginizi ispatlayan IELTS ya da TOEFL sınav skorunuzu almanız gerekmektedir. Kabul edilen İngilizce yeterlilik sınavları genel puanları; IELTS sınavından ortalama 6,0 (alt bantları en az 5,5), TOEFL sınavından 80’dir. Belirtilen İngilizce yeterlilik puanları üniversite ve başvurulan master programına göre değişiklik gösterebilir bu konu ile ilgili detaylı bilgiler için danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz. Düşük not ortalamasına sahip olan öğrenciler GMAT ya da GRE sınavları ile master başvurularına kabul edilme oranları artabilmektedir.

İrlanda’da Master Ücretleri ve Burs İmkânları

AB vatandaşları için eğitim ücretsizdir. AB vatandaşı olmayan adaylar için ise eğitim ücretleri üniversiteye ve programa göre değişmektedir.

Kitap masrafları ise 630 Euro civarındadır. İrlanda master ücretleri ise 9,000 - 15,000 Euro arasında ortalama bir ücret olup katıldığınız master programına göre değişmektedir.

İrlanda hükümeti her yıl uluslararası öğrencilere belli bir kontenjan dahilinde burs vermektedir. Uluslararası öğrenciler veya herhangi bir ülkeden gelen öğrenciler bursa başvuru yapabilirler. Burs adayları genellikle akademik başarı ve derecelere sahip öğrenciler arasından seçilmektedir. İrlanda üniversitelerinin çoğunda burs imkanı mevcuttur. Bursların başvuru tarihleri her yıl değişmektedir. Burs programlarına erken başvuru yapılması önerilmektedir.

İrlanda Master Başvuru Tarihleri

İrlanda master başvuruları Ocak ayında başlayıp Temmuz ayında son bulmaktadır. İrlanda master başvuru tarihleri gideceğiniz üniversiteye ve katılacağınız master programına göre değişmektedir. Eğitim dönemi Eylül ayında başlayıp Mayıs ayında son bulmaktadır.

İrlanda’da İngilizce Master Programları

İrlanda’da üniversitelerde eğitim dili İngilizcedir. İlk ve orta öğretimde İrlandaca ve İngilizce eğitim verilmektedir. Lisede eğitim dili sadece İngilizcedir. Üniversite öğrencileri ve mezunları İrlandaca dilini çoğunlukla okuyup anlasalar günlük hayatta kullanamazlar.

İrlanda Master Yaşam Maliyetleri

İrlanda’da eğitim aldığınız şehir, seçtiğiniz konaklama türü ve kendi kişisel yaşam tarzınıza göre masraflarınız değişecektir. Ortalama olarak öğrencinin akademik bir yıl için yaşam maliyeti devlet tarafından belirlenen 7.000 Euro’dur. Özel odada konaklama ve kişisel yaşam tarzına göre 12.000 Euro’ya çıkabilmektedir.

İrlanda Master Programlarında Konaklama Seçenekleri

İrlanda’da master yaparken seçeceğiniz konaklama türleri üniversite yurdunda konaklama, paylaşımlı dairede konaklama ya da aile yanı konaklama olarak üçe ayrılmaktadır.

İrlanda’daki üniversite yurdu konaklamasında odalar genelde 4 kişiliktir. Mutfak, oturma odası ve banyo genellikle ortak kullanım alanıdır. Yurt konaklamasında sınırlı öğrenci kontenjanı bulunmaktadır. Erken başvuru yapan adaylar yer bulabilmektedir. Paylaşımlı daireler, arkadaşları ile daha fazla zaman geçirmek isteyen öğrenciler için daha çok tercih edilmektedir. Mutfak, oturma odası ve banyo ortak kullanım alanıdır. Kira ücretleri aylık ve peşin olarak ödenmektedir. Aile yanı konaklamasında, İrlanda’da yaşam tarzına adapte olmanızı ve ailelerin tavsiyeleri ile zaman kaybetmeden alışmanıza yardımcı olur.

İrlanda’da Master Yaparken Çalışma İzni

İrlanda’da öğrenciler master eğitim döneminde yarı zamanlı, tatil zamanlarında (Noel, Paskalya, Yaz Tatilleri gibi) tam zamanlı çalışma iznine sahiptirler. İrlanda’da master eğitimlerini başarılı tamamlayan öğrenciler 1 yıl uzatmalı 2 yıl tam zamanlı çalışma iznine sahip olurlar. Mezuniyet sonrası çalışma izni eğitim alınan yıla göre farklılık göstermektedir. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi danışmanlarımızdan alabilirsiniz.

Danışmanlık Hizmetlerimiz

İrlanda’da master eğitimine başlayacak öğrenciler için üniversite seçimi, başvuruların yapılması, konaklama ayarlanması ve vize dosyasının hazırlanması aşamalarında danışmanlarımız öğrencilerimize hizmet vermektedir. Danışmanlık hizmetlerimiz konusunda detaylı bilgileri danışmanlarımızdan alabilirsiniz.

İrlanda'da Master Programları Veren Okullarımız