GKR Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Sertifika PRogramları

Sertifika ve Diploma Programları

Sertifika ve Diploma Programları

Bir üniversite veya ileri bir eğitim kolejinde alınan lisans veya yüksek lisans gibi akademik derecelerden ziyade mesleki düzeyde bilgi edinilen programların genel adı “sertifika veya diploma programlarıdır”. Kısa süren sertifika eğitimleri olduğu gibi bir seneyi hatta 2 seneyi bulan sertifika programları da bulunabilir.

Kariyerinin yönünü değiştirmek isteyenler için ideal programlardır diyebiliriz. Örneğin 4 sene boyunca uluslararası ilişkiler eğitimi alıp moda tasarımcısı olarak kariyerini sürdürmek isteyen birisi bir senelik bir diploma eğitimi ile bunu yapabilir.

Yurtdışında yaşayarak büyük tecrübeler kazanmayı isteyen öğrencilere bir dönem ya da bütün bir senelik lise programları öneriyoruz. Öğrenciler isteğe göre aile yanında, okul yurdunda yaşayabilir, özel okul ya da devlet okuluna kayıt yaptırabilirler. Böylece yabancı dil yeteneklerini geliştirirken farklı kültürlerle ilgili bilgi edinme fırsatı da elde etmiş olurlar.

Master eğitimi daha çok eğitim alanında uzmanlaşmak ve daha derin bilgileri edinmek için öğrencilere göre hazırlanır ve verilir. Oysa bir sertifika programı sizin konu ile ilgili hiçbir bilgiye sahip olmadığınız düşünülerek tasarlanmıştır.

Bazı sertifika programları lise mezunu olanlara hitap eder. Bir kısmı da üniversite mezunlarına yöneliktir. Lise mezunlarının da alındığı programları bitirdikten sonra eğitimin devamını üniversitede de alabilirler. Örneğin Avustralya’da TAFE okullarında verilen 2 yıllık diploma programları ile mesleki kariyerinize başlayabilirsiniz veya üniversitede eğitiminize devam edip mezun olunca kariyerinize daha ileri bir boyut kazandırabilirsiniz. Üniversite mezunlarına hitap eden sertifika programları ise bazen o alanda master eğitimi almanızı da sağlayabilir. Örneğin üniversite mezunu olup bir sene moda tasarımı üstüne sertifika eğitimi alıp, devamında moda tasarımı üstüne master yapabilirsiniz.

En çok ilgi gören sertifika programları;
• İşletme ve Yönetim
• Pazarlama
• Proje Yönetimi
• Moda Tasarımı
• Moda Yönetimi
• İç Mimarlık
• Ürün Tasarımı
• Aşçılık ve Pastacılık
• Turizm ve Otelcilik Yönetimi
• Pre-Master (Master Hazırlık)

İdeal bir sertifika programı en kısa 3 ay kadar sürer. Devamında staj yapılabilen programlar da vardır ve bu sayede 6 ay kadar eğitim ve daha çok staj kombinasyonu ile bu alanda daha çok bilgi sahibi olursunuz. Kısa süren eğitimleri daha çok Yönetim konularında görüyoruz. Uzun süren programlar ise içeriği daha çok yetenek ve yaratıcılık gerektiren Tasarım veya Aşçılık gibi programlarda görüyoruz. Bu uzun programlar doğası gereği uygulamalı olduğu için bitiminde stajla pekiştirmektense direk iş hayatına başlayabilirsiniz. Elbette staj yaparak kazanacağınız yurtdışındaki deneyim karşınıza daha çok kariyer fırsatı çıkaracaktır. Turizm ve Otelcilik gibi bazı eğitimlerin zorunlu stajı olduğunu da unutmamak gerekir.

Amerika ve Kanada’da verilen bir yıllık sertifika eğitimleri mezunlarına sağladığı OPT (Optional Practical Training) yani bir sene eğitim aldığı konu ile ilgili çalışma hakkı sayesinde diğer ülkelere göre avantajlı sayılabilirler. Bir sene pazarlama eğitimi alıp, bir senede bir Amerikan şirketinde edineceğiniz iş deneyimi kendinize güveninizi artıracağı kesindir.

3–4 ay süren bir sertifika eğitimi maliyeti ortalama 5000€ kadardır. Bir senelik diploma eğitim maliyetleri ortalama 10.000€ civarındadır ki 30.000€ kadar tutan eğitimler de bulunur. Avustralya ve Kanada da bu tür eğitimler de yıllık maliyette daha hesaplıdır. Ortalama 4000€ ile 8000 € arasında değişebilir.

Workshop diye adlandırılan çalışma programları 2 ila 4 hafta arasında süren daha çok bir alanda proje çalışarak kazanılan deneyimlerdir. Elde edilen sertifikalar konu üzerine aldığınız eğitimin ispatı niteliğindedir. Workshoplar daha çok üniversite öğrencileri de gelebilsin diye yaz aylarında verilir. Sinema, oyunculuk, fotoğrafçılık, tasarım, moda gibi daha pek çok alanda verilen workshoplar kısa ama çok yoğun sertifika programlarıdır. Workshopların 4 haftalık ortalama eğitim ücreti 2500€ kadardır.

Pre-Master eğitim programları mesleki sertifika programlarından sayılmamalıdır. Pre-Master programlarının öncelikli amacı mesleki eğitimden ziyade sizin master eğitimine girmenizi sağlayacak dersleri, becerileri kazanmanızı sağlamaktır. Bir master hazırlık kursunu tamamladıktan sonra o üniversitenin master eğitimini almaya hak kazanırsınız. Hatta birçok üniversite size pre-master programına kayıt olduğunuzda master programından şartlı kabulde sağlar.

Sertifika eğitiminin maliyeti de ekonomiktir. Örneğin University of California Berkeley master eğitimi için 80.000$’dan daha fazla harcarken, aynı okulda üstelik bir sene 30.000$ harcayarak sertifika eğitimi alabilirsiniz. Üstelik hem giriş ve kayıt koşulları çok daha kolay, hem de yılda en az 3 kez başlama fırsatı bulunuyor. Hatta sıralamaları yüksek olmayan bir üniversite’de master eğitiminden ziyade böylesine bir dünya okulunda eğitim almak tercih edilebilir.

Sertifika ve Diploma Programları Eğitimi Alabileceğiniz Ülkeler

 • Amerika - Sertifika ve Diploma Programları

  Amerika’yı İngilizce öğrenerek keşfedin! Dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan Amerika Birleşik Devletleri, doğuda Atlas Okyanusu’ndan batıda Büyük Okyanus’a kadarki coğrafi alanı kaplamaktadır. Kuzeyinde Kanada, güneyinde Meksika körfeziyle çevrilmiş olan Amerika, Amerika kıtasında yer almaktadır ve dünyanın en büyük ülkelerinden biridir. Amerika 50 eyalet ve bir federal bölgeden oluşmaktadır. Washington DC Amerika’nın tek federal bölgesidir.

 • Avustralya - Sertifika ve Diploma Programları

  Avustralya'da bulunan üniversitelerin çogu devlet okuludur. Üniversitelerin disinda, Avustralya\'da adina TAFE denilen, ileri egitim kolejleri vardir. Bu kolejlerde egitim almak hem daha ekonomik hem de daha kolaydir, çünkü bu okullar daha çok mesleki egitime agirlik verirler.

 • Fransa - Sertifika ve Diploma Programları

  Fransiz yüksek ögretim sistemi sadece üniversitelerden olusmamaktadir. Üniversitelerin yaninda Grendes Ecoles’ler uzmanlik egitimi veren okullar, mühendislik, mimarlik, ticaret ve isletme okullari gibi kurumlar da yüksek ögretim vermektedir. Bu çesitlilik ögrencilere büyük bir seçim özgürlügü sunmakta ve bu özgürlük de Fransiz yüksek ögretim sisteminin en güçlü yanini olusturmaktadir.

 • İngiltere - Sertifika ve Diploma Programları

  Ingiliz üniversiteleri köklü geçmisleri, sunduklari programlardaki kaliteleriyle dünyanin sayili egitim kurumlari arasindadirlar. Ingilizlerin; Siyasi, politik ve ekonomik alanlardaki geçmislerine ve uygulamalarina bakilinca son derece planli, programli ve iyi organize olduklari hemen görülür. Ingiliz üniversitelerinin tamami ücretlidir.

 • İrlanda - Sertifika ve Diploma Programları

  Irlanda’da üniversiteler temel ve uygulamali arastirmalar ile birlikte agirlikli olarak lisans ve lisansüstü egitim vermektedir. Irlanda’nin egitim sisteminde diger ülkelere göre bazi farkliliklar görülür. Irlanda’da lisans egitimi 3 yildir. Türkiye’de lise bitirip Irlanda\’da egitim görmeye giden bir kisi önce hazirlik egitimine tabi tutulur. Irlanda’da lise mezunlari A Level denilen bir egitime tabi tutulur sonrasinda üniversite egitimi alirlar.

 • İspanya - Sertifika ve Diploma Programları

  Ispanya’da üniversite egitimi özel veya devlet üniversitelerinde verilmektedir. Ispanyol üniversitelerin egitim dili çogunlukla Ispanyolcadir. Bazilari Katalanca bile olabilir. Bazi üniversitelerin Ispanya’da Ingilizce dilinde verilen egitim programlari genellikle yabanci ögrenciler tarafindan da popüler olan isletme, iletisim, yönetim, tasarim ve turizm üzerine olanlardir.

 • İsviçre - Sertifika ve Diploma Programları

  Türkiye’den ögrencilerin Isviçre’de üniversite okuyabilmeleri için en az 12 yillik bir egitim almis olmalari gerekir. Isviçre’de geçerli denk bir sertifikaya sahibi olmalari veya LYS sinavi sonucunda Isviçre\’de egitim almak için Türkiye’de herhangi bir lisans programini kazanmis olmalari gerekir. Özel üniversiteler siz Türkiye’de bir yer kazanmadan da kabul edebilirler ancak YÖK denkligini alamayabilirsiniz.

 • İtalya - Sertifika ve Diploma Programları

  İtalya’da bir öğrenci temel eğitimini bitirdikten sonra eğitiminin devamı olan mesleki eğitim ya da üniversite eğitimine devam etmektedir. Öğrencinin aldığı temel eğitim (13 yıllık) sonucunda okuduğu bölümle ilgili bir dal ya da bölüm seçme hakkına sahiptir. İtalya’da üniversite lisans eğitimi süresi 3 yıldır. 2 yıl daha okuyarak yüksek lisans mezunu olunabilir. Hukuk, mimarlık, tıp ve daha birçok özel nitelikli bölümler toplam 5 senede tamamlanırken

Yurtdışı Dil Okulları

Yurtdışı Yaz Okulları

Yurtdışında Üniversiteler

Yurtdışında Master

Yurtdışı Sertifika Programları

Vize Danışmanlığı


Top
 • Bizi takip edin
 • GKR Yurtdışı Eğitim