Sertifika ve Diploma Programları

Sertifika ve Diploma Programları

Bir üniversite veya ileri bir eğitim kolejinde alınan lisans veya yüksek lisans gibi akademik derecelerden ziyade mesleki düzeyde bilgi edinilen programların genel adı “sertifika veya diploma programlarıdır”. Kısa süren sertifika eğitimleri olduğu gibi bir seneyi hatta 2 seneyi bulan sertifika programları da bulunabilir.

Kariyerinin yönünü değiştirmek isteyenler için ideal programlardır diyebiliriz. Örneğin 4 sene boyunca uluslararası ilişkiler eğitimi alıp moda tasarımcısı olarak kariyerini sürdürmek isteyen birisi bir senelik bir diploma eğitimi ile bunu yapabilir.

Yurtdışında yaşayarak büyük tecrübeler kazanmayı isteyen öğrencilere bir dönem ya da bütün bir senelik lise programları öneriyoruz. Öğrenciler isteğe göre aile yanında, okul yurdunda yaşayabilir, özel okul ya da devlet okuluna kayıt yaptırabilirler. Böylece yabancı dil yeteneklerini geliştirirken farklı kültürlerle ilgili bilgi edinme fırsatı da elde etmiş olurlar.

Master eğitimi daha çok eğitim alanında uzmanlaşmak ve daha derin bilgileri edinmek için öğrencilere göre hazırlanır ve verilir. Oysa bir sertifika programı sizin konu ile ilgili hiçbir bilgiye sahip olmadığınız düşünülerek tasarlanmıştır.

Bazı sertifika programları lise mezunu olanlara hitap eder. Bir kısmı da üniversite mezunlarına yöneliktir. Lise mezunlarının da alındığı programları bitirdikten sonra eğitimin devamını üniversitede de alabilirler. Örneğin Avustralya’da TAFE okullarında verilen 2 yıllık diploma programları ile mesleki kariyerinize başlayabilirsiniz veya üniversitede eğitiminize devam edip mezun olunca kariyerinize daha ileri bir boyut kazandırabilirsiniz. Üniversite mezunlarına hitap eden sertifika programları ise bazen o alanda master eğitimi almanızı da sağlayabilir. Örneğin üniversite mezunu olup bir sene moda tasarımı üstüne sertifika eğitimi alıp, devamında moda tasarımı üstüne master yapabilirsiniz.

En çok ilgi gören sertifika programları;
• İşletme ve Yönetim
• Pazarlama
• Proje Yönetimi
• Moda Tasarımı
• Moda Yönetimi
• İç Mimarlık
• Ürün Tasarımı
• Aşçılık ve Pastacılık
• Turizm ve Otelcilik Yönetimi
• Pre-Master (Master Hazırlık)

İdeal bir sertifika programı en kısa 3 ay kadar sürer. Devamında staj yapılabilen programlar da vardır ve bu sayede 6 ay kadar eğitim ve daha çok staj kombinasyonu ile bu alanda daha çok bilgi sahibi olursunuz. Kısa süren eğitimleri daha çok Yönetim konularında görüyoruz. Uzun süren programlar ise içeriği daha çok yetenek ve yaratıcılık gerektiren Tasarım veya Aşçılık gibi programlarda görüyoruz. Bu uzun programlar doğası gereği uygulamalı olduğu için bitiminde stajla pekiştirmektense direk iş hayatına başlayabilirsiniz. Elbette staj yaparak kazanacağınız yurtdışındaki deneyim karşınıza daha çok kariyer fırsatı çıkaracaktır. Turizm ve Otelcilik gibi bazı eğitimlerin zorunlu stajı olduğunu da unutmamak gerekir.

Amerika ve Kanada’da verilen bir yıllık sertifika eğitimleri mezunlarına sağladığı OPT (Optional Practical Training) yani bir sene eğitim aldığı konu ile ilgili çalışma hakkı sayesinde diğer ülkelere göre avantajlı sayılabilirler. Bir sene pazarlama eğitimi alıp, bir senede bir Amerikan şirketinde edineceğiniz iş deneyimi kendinize güveninizi artıracağı kesindir.

3–4 ay süren bir sertifika eğitimi maliyeti ortalama 5000€ kadardır. Bir senelik diploma eğitim maliyetleri ortalama 10.000€ civarındadır ki 30.000€ kadar tutan eğitimler de bulunur. Avustralya ve Kanada da bu tür eğitimler de yıllık maliyette daha hesaplıdır. Ortalama 4000€ ile 8000 € arasında değişebilir.

Workshop diye adlandırılan çalışma programları 2 ila 4 hafta arasında süren daha çok bir alanda proje çalışarak kazanılan deneyimlerdir. Elde edilen sertifikalar konu üzerine aldığınız eğitimin ispatı niteliğindedir. Workshoplar daha çok üniversite öğrencileri de gelebilsin diye yaz aylarında verilir. Sinema, oyunculuk, fotoğrafçılık, tasarım, moda gibi daha pek çok alanda verilen workshoplar kısa ama çok yoğun sertifika programlarıdır. Workshopların 4 haftalık ortalama eğitim ücreti 2500€ kadardır.

Pre-Master eğitim programları mesleki sertifika programlarından sayılmamalıdır. Pre-Master programlarının öncelikli amacı mesleki eğitimden ziyade sizin master eğitimine girmenizi sağlayacak dersleri, becerileri kazanmanızı sağlamaktır. Bir master hazırlık kursunu tamamladıktan sonra o üniversitenin master eğitimini almaya hak kazanırsınız. Hatta birçok üniversite size pre-master programına kayıt olduğunuzda master programından şartlı kabulde sağlar.

Sertifika eğitiminin maliyeti de ekonomiktir. Örneğin University of California Berkeley master eğitimi için 80.000$’dan daha fazla harcarken, aynı okulda üstelik bir sene 30.000$ harcayarak sertifika eğitimi alabilirsiniz. Üstelik hem giriş ve kayıt koşulları çok daha kolay, hem de yılda en az 3 kez başlama fırsatı bulunuyor. Hatta sıralamaları yüksek olmayan bir üniversite’de master eğitiminden ziyade böylesine bir dünya okulunda eğitim almak tercih edilebilir.

>