KANADA'da Üniversite Eğitimi

Kanada'da Üniversite Eğitimi

Kanada’da yaklaşık 100 üniversite ve ileri eğitim koleji vardır. Kanada’da üniversiteye giriş için özel sınavlar yoktur. Her üniversite kendi kabul şartlarını kendi belirler ve her başvuru bireysel olarak değerlendirilir.

Kanada üniversiteleri Fransız kolej ve İngiliz üniversite sisteminden esinlenerek bugünkü halini almıştır. Bu yüzden bazı üniversiteler aynı zamanda kolej diye de adlandırılır. Kanada’da ülke genelinde çok sayıda üniversite ve üniversite kolejleri bulunmaktadır. Kanada üniversiteleri, kaliteli eğitimleri ve araştırmaları açısından dünyaca ünlüdür ve uluslar arası alanda kabul görmektedirler. Kanada üniversitelerinden alınan dereceler Amerikan ve İngiliz üniversitelerine eşdeğer kabul edilmektedir.

Kanada üniversiteleri, birbirinden farklı bilim dallarında lisans eğitiminden doktoraya kadar tüm alanlarda diploma olanağı sağlamaktadır. Ayrıca çok çeşitli sertifika programları ve profesyonel amaçlı programlar da mevcuttur. Üniversitelerin eğitim ücretleri bulunduğu bölgeye, kurumun yapısı ve sunduğu programlara bağlı olarak değişiklik gösterir. Dönem olarak, eğitim genelde Eylül ve Haziran ayları arasındadır fakat bazı üniversitelerde 3 dönemli eğitim de uygulanmaktadır. Kanada’da üniversite lisans eğitimi süresi 4, master eğitimi süresi de 2 yıldır.

Öğrenci vizesi ile Kanada’ya giden yabancı öğrencilerin ilk altı ayda kampüs dışında çalışması kanunen yasaktır. Kampüs içerisinde ise çalışabilir. 6. aydan sonra ise öğrenciler çalışma izni için başvuru yapabilirler.Kanada vizesi ile ilgili detaylı bilgiye Kanada Vizesi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

süresi bir yıl süren programlardan mezunsa bir yıl, bir yıldan uzun süren programlardan mezunsa üç yıla kadar eğitimlerini pratik etmeleri için çalışma iznine başvurabilirler. Bu sayede eğitimlerini mezun olunca uygulamaya da dökebilirler ve göçmenlik için önemli adım atmış sayılırlar.

Kanada'da üniversite eğitimi için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

KANADA'da Üniversite Eğitimi Veren Okullarımız

Alexander College

Alexander College Kanada, Burnaby ve Vancouver olmak üzere iki kampüse sahiptir. Burnaby, Vancouver coğrafi merkezinde bulunan büyük bir yerleşim yeridir. Alexander College Burnaby kampüsü McKay Caddesi üzerinde yer almaktadır. Vancouver kampüsü ise Vancouver’un merkezinde Hasting caddesinde yer almaktadır.

Capilano University

Capilano University, 1968 yilinda kurulmus olup, Kanada’nin Vancouver sehrinin kuzeyinde yer almaktadir. Lisans odakli bir devlet üniversitesi olan okul, yaklasik 8813 ögrenciye sahiptir ve ögrencilerinin yaklasik 1000’e yakinini 64 farkli ülkeden gelen uluslararasi ögrenciler olusturmaktadir.

George Brown College

George Brown College, Toronto’da 3 ayrı kampüste eğitim sunmaktadır. Lisans ve yüksek lisans programları hem öğrencilerin hem de işverenlerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla oluşturulmuştur. Kolejde programlar ve içerikleri oluşturulurken endüstri liderleri ile istişare yapılmıştır. Fakültelerde öğrencilerin işyerinde başarılı olmaları için gerekli teknik becerileri öğretmekte ve geliştirmektedir.