Fulbright Doktora Tezi Araştırma Bursu Başvuruları Başladı

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu’nun 2023-2024 Akademik Yılı Güz Dönemi Doktora Tezi Araştırma Bursu başvuruları başladı.

Fukbrigt burs başvuruları için son tarih: 4 Ekim 2022

2023-2024 Akademik yılı güz döneminde başlayacak Fullbright bursu bir akademik yıl (9 ay) süreyle bursu almaya hak kazanan öğrencilere verilecektir.

Fulbright bir akademik yıl için 50.000 USD kadar burs imkanı sağlamaktadır. Burslar eğitim ücreti, öğrencinin aylık yaşam masrafları için yapılan ödeme (gidilecek şehre bağlı olarak değişmektedir.), 1000 USD kitap masrafı, 350 USD yerleşme masrafı, sağlık sigortası ve gidiş-dönüş uçak biletini kapsamaktadır.

Kimler Başvurabilir?

-Türkiye’de bir doktora programına kayıtlı olup son başvuru tarihinde ders aşamasını tamamlamış veya tamamlamak üzere olan ve tez konusunu belirlemiş doktora öğrencileri
-Doktora yeterliğinin alınması değerlendirme kriteri olmayıp, çalışılacak tez ana konusunun belirlenmiş olması, ABD’ye gidinceye kadar zorunlu derslerin hepsinin alınacak olması ve bursiyerlerin ABD’ye giderken mevcut doktora programlarına halen kayıtlı olmaları gerekmektedir.
-İngilizce düzeyini belgelemek için gerekli minimum skorlar TOEFL iBT (veya TOEFL iBT Special Home Edition) için 75, IELTS Akademik için 6, Pearson Test of English (PTE) Akademik için 60, ODTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı (İYS) için 75 ve Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı (BÜYES) için C’dir.

Fulbright bursları hakkında detaylı bilgiye sayfasından ulaşabilirsiniz.