2022 Yurtdışı Çıkış Harcı Ücretleri
1- 2022 Yurtdışı Çıkış Harcı Ücreti Ne Kadar?

Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu ile yurtdışına çıkış yapan yolcular için belirlenen yurtdışı çıkış pulu ücreti Resmi Gazete’de yayımlanan karardan sonra 17 Mart 2022 itibariyle 50 TL’den 150 TL’ye yükseldi.

2- Yurtdışı Çıkış Harcını Nasıl Ödeyebilirim?

2022 için yurtdışı çıkış harcı ücreti olan 150 TL, seyahat edeceğiniz havalimanlarının çıkış kapılarında bulunan satış noktalarından yurtdışı harç pulu alınarak, vergi dairelerinden, gümrük saymanlıklarında, Maliye Bakanlığı’na ait harç bürolarından veya Türkiye’deki anlaşmalı birçok bankadan makbuz karşılığından ödenmektedir.

3- Yurtdışı Çıkış Harcını Hangi Bankalardan Ödeyebiliriz?

Yurtdışı seyahatinizden önce havalimanına varmadan önce vaktiniz varsa yurtdışı çıkış harcınızı anlaşmalı bankalar üzerinden ödeyebilirsiniz. Anlaşmalı bankalar;

 • QNB Finansbank
 • Halk Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • İŞ Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • Vakıfbank
 • Garanti Bankası
 • Şekerbank
 • Albaraka Türk
 • Türkiye Finans
 • 4- Yurtdışı Çıkış Harcımı Kredi Kartıyla Ödeyebilir miyim?

  2022 yurtdışı çıkış harç bedeliniz olan 150 TL’yi İnteraktif Vergi Dairesi’nin resmi sitesinde yer alan hizmetler arasından Harç ve Değerli Belge Ödeme sekmesinden yurtdışı çıkış harcı ödeme seçeneğiyle yurtdışı çıkış harcı bedelini ödeyebilirsiniz.

  5- Yurtdışı Çıkış Harcının Ödenmemesi Durumunda Ne Olur?

  Yurtdışı çıkış harcınızın ödemesini pasaport kontrolüne girmeden yapmanız gerekmektedir. Kontrol sırasında yurtdışı çıkış harcını ödememiş kişiler ne yazık ki geri çevrilmektedir.

  6- Yeşil Pasaport Sahipleri Yurtdışı Çıkış Harcı Öder mi?

  2013 yılında düzenlenen kanun sonrasında yeşil pasaport sahipleri de yurtdışı çıkış harcı ödemekle yükümlüdür.

  7- Öğrenciler Yurtdışı Çıkış Harcı Öder mi?

  Öğrenciler de dahil olmak üzere yurtdışına çıkış yapan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yurtdışı çıkış harcını ödemek zorundadır.

  8- Çocuklar Yurtdışı Çıkış Harcı Öder mi?

  7 yaşından büyük çocuklar için yurtdışı çıkış harcı ödemesi zorunludur.

  9- Erasmus Öğrenciler Yurtdışı Çıkış Harcı Öder mi?

  Erasmus programına katılıp hibe alan öğrenciler yurtdışı çıkış harçlarını yatırdıktan sonra aldıkları makbuzu teslim ettiklerinde harç ücretini iade alabilirler. Hibe kapsamında olmayan öğrenciler yurtdışı çıkış harçlarını iade alamazlar.

  10- Çifte Vatandaşlar ve Yurtdışında Oturum İzni Bulunanlar için Yurtdışı Çıkış Harcı

  Yurtdışında oturum izni bulunan kişiler Türkiye’den oturma izinlerinin olduğu ülkeye seyahat ederken oturma izin belgelerini sundukları takdirde başka bir işleme gerek kalmadan yurtdışı çıkış harcından muaf tutulacaklardır. Çifte vatandaşlar vatandaşı oldukları ülkeye seyahatlerde yurtdışı çıkış harcı ödemezler. Çifte vatandaşlar Türk Pasaportları ile yurtdışında vatandaşı olmadıkları üçüncü bir ülkeye seyahat ederken yurtdışı çıkış harcı ödemek zorundadır. Çifte vatandaşlar yabancı ülke pasaportlarıyla Türkiye’den başka bir ülkeye seyahat ederken yurtdışı çıkış harcı ödemezler.