Amerika’da olduğu gibi Kanada’da tıp eğitimi almanın birinci kuralı önce 4 yıllık bir üniversite eğitimi almaktır. Ülkemizde olduğu gibi Kanada'da da bir tıp fakültesine girmek oldukça zordur. Kanada’da tıp fakültelerine girişte rekabetin fazla olması nedeniyle başvuru sahipleri, başvurdukları her tıp fakültesinin giriş koşullarını tam olarak karşıladıklarında ve son başvuru tarihinden önce, eksiksiz bir başvuru yaptıklarından emin olmalıdırlar. Eksik başvuru dosyalarının değerlendirilirken ret edildiğini unutmayınız.

Kanada'daki tıp eğitimi, üniversitelere ve öğrencinin geçmişine bağlı olarak 3 ila 5 yıllık bir programdır.

Kanada'daki 5 yıllık tıbbi eğitim programının, ilk yılı hazırlık yılıdır ve uygun bilim alanında lisans derecesi olmayan öğrenciler için tasarlanmıştır.

4 yıllık tıp programına girebilmek için öğrencilerin Biyoloji veya diğer uygun bir alanda lisans derecesine sahip olması gerekir.

Kanada'da İngilizce ve Fransızca eğitim veren 17 tıp fakültesi bulunur. Saskatchewan, Nova Scotia, Newfoundland & Labrador, Manitoba ve British Columbia'da 1'er tane var. Alberta'da 2, Quebec'te 4 ve Ontario'da 6 tane vardır. Çoğu tıp fakültesi Tıp Fakültesine Kabul Testi (Medical College Admission Test - MCAT) ile öğrenci alır.

Kanada'daki Tıp Üniversitesi'ne girmeyi planlayan uluslararası tıp öğrenci adayları, Kanada’daki tüm tıp fakültelerinin yabancı öğrencilerin başvurularını kabul etmediğini unutmamalıdır. Kısaca Kanada’da tıp fakülteleri hem sayıca az hem de giriş kriterleri oldukça yüksek programlardır.

Uluslararası Bir Öğrenci Olarak Kanada'da Tıp Okuyabilir miyim?

Evet. Ancak, uluslararası öğrencileri kabul eden yalnızca belirli sayıda tıp fakültesi vardır. Yabancı öğrencileri tıp fakültelerine kabul eden üniversiteler; Dalhousie Üniversitesi Laval Üniversitesi McGill Üniversitesi McMaster Üniversitesi Newfoundland Memorial Üniversitesi, Montréal Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi’dir. Bu üniversitelerin yabancı başvuru sahipleri için sınırlı kontenjanları olduğunu unutmayınız.

Kanada'da Tıp Okumak İçin Gerekenler Nelerdir?

Yabancı başvuru sahiplerinin dört yıllık bir lisans derecesini bitirmiş olmaları gerekir. Bir lisans derecesi Kanada'da tıp okumak için kesin bir gereklilik olsa da, başvuru süreci öğrencinin lisans eğitiminin üçüncü yılında başlamaktadır.

Kanada tıp okulları, kabul için Tıp Fakültesi Kabul Testi (Medical College Admission Test - MCAT) sonuçlarını dikkate alırlar. Tercih edilen notlar okula göre değişir, McMaster Üniversitesi 123 ve Toronto Üniversitesi 124-125 puan gerektirir. McMaster Üniversitesi gibi okullarda, başvuru sahiplerinin gereksinimlerini Ontario Tıp Okulu Başvuru Hizmeti (OMSAS) aracılığıyla tamamlamaları gerekir.

Uluslararası öğrencilerin ayrıca IELTS, TOEFL, CAEL veya MELAB sınavlarında geçer notlar sunarak İngilizce yeterliklerini kanıtlamaları da gereklidir.

Kanada’da tıp eğitimi konusunda ayrıntılı bilgi için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.