Türkiye’den farklı olarak Amerika’da tıp doktoru olmak isteyenler önce bir lisan eğitimi alıp sonra tıp okuyabilmektedir. Bu nedenle Amerika’da tıp okumak isteyenler önce Biyoloji, Kimya veya Sinirbilim (Neuroscience) gibi bir konuda dört yıllık lisans derecesini tamamladıktan sonra bir Tıp programına başlayabilirsiniz. Alacağınız Biyoloji, Kimya veya Sinirbilim alanlarındaki lisans eğitimi sizi tıp fakültesine girmek için gerekli olan Medical College Admissions Test (MCAT) hazırlayacaktır.

Amerika’da Nerede Tıp Okuyabilirim?

Amerika’da Tıp Doktoru / Doctor of Medicine (MD) veya Osteopatik Tıp Doktoru / Doctor of Osteopathic Medicine (DO) derecesi sunan 172 tıp fakültesi bulunmaktadır. En popüler tıp fakülteleri Harvard University, Stanford University, Johns Hopkins University, University of California, University of Pennsylvania, Washington University in St Louis, Yale University, Columbia University, Duke University, University of Washington’dir.

Amerika’da Tıp Okumak için Giriş Koşulları Nelerdir?

Amerika’da tıp fakülteleri arasında giriş koşulları farklılık göstermektedir. Tüm Amerika Tıp okulları, ilgili bir konuda dört yıllık bir tıp öncesi lisans derecesinin tamamlanmasını ve Biyoloji, genel Kimya ve organik Kimya alanlarında bilimsel bilginizi göstermenizi bekler. Bu nedenle, birçok öğrenci Tıp fakültesi öncesi Biyoloji veya Kimya lisans programlarını almayı tercih eder. Lisans eğitiminde Biyoloji veya Kimya eğitimi almış olmak MCAT sınavında da avantaj sağlar.

Örneğin, California Üniversitesi, Tıp adaylarının tıp eğitimleri sırasında bir yıl laboratuvarla birlikte genel Kimya, en az iki çeyrek organik Kimya, laboratuvarla birlikte bir yıl Fizik ve laboratuvarla birlikte en az bir yıl Genel Biyoloji eğitimi almalarını şart koşmaktadır. Tıp fakültesi öncesi lisan eğitiminde Beşeri Bilimler veya Sosyal Bilimleri seçen öğrencilerin de bu fen derslerini almalarının beklenmektedir.

Amerika’da Tıp okumak için en önemli kabul kriterlerden biri iyi bir Medical College Admissions Test MCAT puanıdır. Medical College Admissions Test MCAT, eleştirel düşünme yeteneğinizi ve bilimsel bilginizi test eder. Bu sınava Tıp okumaya başlamayı düşündüğünüz yıldan bir yıl önce girmeniz gerektiğini unutmayınız.

Amerika’da Tıp Okumak için Nasıl Başvurabilirim?

Amerika’daki çoğu tıp fakültesine başvuruda American Medical College Application Service (AMCAS) kullanılmaktadır. AMCAS (American Medical College Application Service), başvurunuzu (iş deneyiminizin ayrıntıları, kurs transkriptleri ve müfredat dışı etkinlikler dahil) ve MCAT (Medical College Admissions Test ) puanınızı seçtiğiniz tıp fakültelerine ileten bir sistemdir. Bazı tıp fakülteleri ayrıca akademik yayınlar veya tavsiye mektupları şeklinde ek materyal ister. Genel olarak, başvurular Mayıs ayının ilk haftasında açılır ve başvurular Haziran ayında kapanana kadar açık kalır. AMCAS (American Medical College Application Service) başvuru ücreti 160 $ 'dır ve başvurunuza fazladan okul eklemek 38 $' a mal olur.

The Medical College Admissions Test (MCAT)

Tıp Fakültesi Kabul Testi (MCAT), çoğu Amerika ve Kanada tıp fakültesinin tıpta yüksek lisans kursuna başvurmaya hak kazanabilmeniz için girmenizi istediği bir sınavdır.

The Medical College Admissions Test MCAT Nedir?

MCAT bilgisayarda yapılan çoktan seçmeli bir sınavdır. Yalnızca temel bilimsel kavramlar bilginizi değil, aynı zamanda eleştirel düşünme, problem çözme ve yazma becerilerinizi de test etmek için tasarlanmıştır.

MCAT'yi Kimler Kullanır?

Amerika’daki hemen hemen tüm tıp fakülteleri ve Kanada'daki çoğu tıp fakültesi, başvurmadan önce MCAT'yi almanızı gerektirir. Kanada'da, MCAT almanızı gerektirmeyen birkaç okul vardır. Ancak her birinin farklı giriş koşulları ve başvuru sahiplerine tavsiyeleri vardır, bu nedenle başvurmak istediğiniz okullara danışmak doğru olacaktır.

Her tıp fakültesi MCAT puanlarınızı farklı kullanmaktadır. Örneğin, bazı okullar tüm puan setlerini eşit olarak tartarken, diğerleri bir ortalama alır. Kabul sürecinden emin değilseniz, tıp fakültelerinin kendileri ile iletişime geçmenizi öneririz.

MCAT'i Ne Zaman Almalıyım?

MCAT'a hazırlanmaya başlamadan önce 1 yıl önce hazırlanmaya başlamalısınız. MCAT sınavına sadece tek bir test yılında en fazla 3 defaya, iki yıllık bir süre içinde en fazla 4 defaya kadar, ömür boyunca ise en fazla 7 defaya kadar girebilirsiniz.

MCAT nelerden oluşur?

MCAT, tamamlanması yaklaşık 7 ½ saat süren çoktan seçmeli bir sınavdır. Bu süre, yarım saatlik bir ara ve iki adet 10 dakikalık aranın yanı sıra kısa bir eğitim için sınav başlangıcında isteğe bağlı oryantasyon süresini içerir.

Tüm sorular çoktan seçmeli. Bazıları metne dayalıdır, metni okumanız ve değerlendirmeniz için size bir konu ve onunla ilgili bir soru verilecektir.

  • MCAT’DA Dört bölüm bulunur;
  • Biyolojik Sistemlerin Kimyasal ve Fiziksel Temelleri
  • Canlı Sistemlerin Biyolojik ve Biyokimyasal Temelleri
  • Davranışın Psikolojik, Sosyal ve Biyolojik Temelleri
  • Eleştirel Analiz ve Akıl Yürütme Becerileri

İlk üç bölüm, temel biyoloji, kimya, fizik, sosyoloji ve psikoloji bilginizi test etmek için tasarlanmıştır. Dördüncü bölüm olan Eleştirel Analiz ve Akıl Yürütme Becerileri ölçülür. Bu bölüm herhangi bir bilgi gerektirmez - okuduklarınızı analiz etme ve anlama yeteneğinizi test etmek için tasarlanmıştır.

MCAT ve UCAT Arasındaki Farklar

The University Clinical Aptitude Test (UCAT), Birleşik Krallık üniversitelerinden oluşan bir konsorsiyum tarafından tıp ve dişçilik lisans programları için kullanılan bir kabul testidir.

MCAT ve UCAT arasındaki en önemli fark, farklı deneyim seviyelerine ve farklı niteliklere sahip öğrenciler için tasarlanmış olmalarıdır.

UCAT, A level veya Uluslararası Bakalorya'yı eğitimi veren okuldan mezunlar için tasarlanmıştır.

Amerika’da Tıp eğitimi yalnızca lisansüstü düzeyde verildiği için MCAT lisans düzeyinde dersleri tamamlamış öğrenciler için tasarlanmıştır. A-Level, Scottish Highers veya International Baccalaureate aldıysanız, önce ilgili bir lisans derecesi almadan MCAT'ye giremezsiniz.

Son olarak, UCAT belirli bilimsel bilgiyi test etmez – sözel, sayısal ve soyut akıl yürütmeyi test etmek için tasarlanmıştır. Herhangi bir müfredat içeriği içermez, oysa MCAT özellikle daha önce edinilmiş bilgi ve becerileri test eder.

Amerika’da Tıp Eğitimi hakkında detaylı bilgi için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.